TRĄDZIK

Co to jest trądzik?

Trądzik jest znany każdemu z nas. Inaczej to choroba skóry, która spowodowana jest zmianą poziomu hormonów. Najbardziej widoczne jest to w okresie dojrzewanie, w wieku nastoletnim. To androgeny (hormony) wysyłają sygnał do gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie sebum do mieszków włosowych.

PRZYCZYNY TRĄDZIKU

 wzmożona produkcja sebum,
– nadmierne rogowacenie się ujść mieszków włosowych,
– namnażanie się bakteria (dotykanie twarzy, podpieranie jej itp.)
– zmiany hormonalne,
– okres dojrzewania,
– zmiany klimatyczne,
– przesilenia (związane ze zmiana pór roku),
– zanieczyszczenia środowiska,
– nieprawidłowa pielęgnacja skóry: brak dwuetapowego oczyszczania skóry, używanie zbyt delikatnych lub zbyt mocno oczyszczających produktów do oczyszczania twarzy, czy drażniących na bazie alkoholu, stosowanie komedogennych kosmetyków (zapychające mieszki włosowe),
nieodpowiednia dieta.

RODZAJE TRĄDZIKU

TRĄDZIK POSPOLITY

czyli tak zwany TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY. TRĄDZIK POSPOLITY, czyli tak zwany TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY.  Powstaje pod wpływem zmian hormonalnych (androgenów). W tym czasie dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. To właśnie ta nadprodukcja łoju prowadzi do powstawania zaskórników, które dzielimy na:otwarte- w centralnym miejscu powstaje niewielki otwór, przez który wydostaje się substancja łojowo- rogowa. Szczyt zaskórników otwartych ma ciemny odcień.zamknięte- są białawe i niewielkie, tworzące się w głębszych warstwach skóry. Powstają przez martwe komórki naskórka, które zbierają sie w ujściu gruczołów łojowych, a następie dochodzi do ich zablokowania, co wiąże się z uniemożliwieniem wydostania się łoju na zewnątrz
Ze względu na różny typ zmian skórnych w przypadku trądziku pospolitego, w jego obrębie wyróżnia się trądzik:
zaskórnikowy- występują tylko zaskórniki otwarte i otwarte,grudkowo- krostkowy- charakteryzują się okrągłymi, twardymi i uwypuklającymi się na skórze zmianami, zazwyczaj w czerwonym kolorze. Te zmiany posiadają w swoim wnętrzu ropę,guzkowo- cystowy- duże i głębokie guzy wraz ze stanem zapalnych i zgromadzoną treścią ropną,piorunujący- odmiana ta jest uznana za odmianę najcięższą. Występuję na całym ciele i może powodować wzrost temperatury ciała, osłabienie organizmu, a nawet bóle mięśniowe oraz stawowe. Po wygojeniu się takiej zmiany, na twarzy najczęściej pozostaje blizna.

TRĄDZIK ROPOWNICZY

Charakteryzują się tym, że na twarzy cierpiącej na ten rodzaj trądziku pojawiają się typowe dla trądziku pospolitego zaskórniki, krosty, grudki. czy też torbiele ropne. Podczas ich gojenia się, pozostawiają blizny, które mogą być nierówne i wciągnięte w głąb skóry.

TRĄDZIK SKUPIONY

Występuje głównie u mężczyzn i w większości przypadków pozostawia ślady na skórze. Jak sama nazwa wskazuje, zmiany występują w dużej ilości, są bardzo duże i mogą się ze sobą zlewać. Po wygojeniu się wykwitów, pozostają po nich duże oraz nierówne blizny. Trądzik skupiony charakteryzuje się tym, że zmiany pojawiają się także w nietypowych miejscach taki jak: okolica pod pachami, okolica pachwin, a nawet pośladków.

TRĄDZIK BLIZNOWATY

Występować może jako oddzielna zmiana lub w towarzystwie trądziku skupionego i ropowniczego. Zmiany są twarde i występują jako włókniste guzy, które posiadają podłużny lub nieregularny kształt (często posiadają wypustki).

TRĄDZIK RÓŻOWATY

Trądzik tego rodzaju to przewlekła choroba skóry. Postaje na poprzez zaburzenia naczyniowe oraz łojotok. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Nasila się między 40, a 60 rokiem życia, natomiast zdarzają się przypadki, że trądzik różowaty występuję wśród młodszych osób. Choroba rozpoczyna się na skórze nosa, a potem rozprzestrzenia się na policzki, podbródek, czoło, ale również szyję i dekolt. W początkowej fazie zauważa się rumień oraz poszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazja), a potem powstają grudki i krosty. Czym się różni od trądziku pospolitego? W trądziku różowatym nie występują zaskórniki.

W gabinecie SKIN GLOW, trądzik usuniesz za pomocą:

TWARZ
– Lasera frakcyjnego (SKINFRAX)*
– Fali radiowej (LASER NEO PLATINUM)*
– Oczyszczania wodorowego (AQUA PRO SCAN)*

CIAŁO
– Lasera frakcyjnego (SKINFRAX)*
– Fali radiowej (LASER NEO PLATINUM, KRIOLIPOLIZA COMBO)*
– Oczyszczania wodorowego (AQUA PRO SCAN)*

*Opis urządzeń i ich działanie znajdziesz w zakładce “URZĄDZENIA”

Zakaz kopiowania treści bez zgody autora.

Copyright 2021r.

ul. Chojnicka 17B, Sępólno Kraj – tel. 530 057 558